2014. január 5., vasárnap

Egy éves "cikk"

BÚÉK 2014 minden Virtuális Olvasónak!
Több mint 1 éve "beszélgettünk" Tiborral, aki szőlősi, volt diákunk, egyben remélhetőleg Halesz első hivatásos, szakavatott meteorológusa is lesz hamarosan.
Sok minden történt vele az első interjú óta, így következzék az idei év első virtuális beszélgetése.

Bő 1 évvel ezelőtt készült első blogbejegyzés, virtuális interjú a fiatal, ábrándozó kamaszról. Hogy érzi magát Tátrai Tibor 13 hónap távlatából? Miben lettél más, mely terveid változtak, melyek maradtak, miben fejlődtél?
Nos, e több mint 1 éves időszakban sok tapasztalatot szereztem mind fotózás, mind meteorológia terén. Előbbi terén komolyabb lettem! Igyekszem lehetőségeim szerint minőségi fotókat készíteni, így gyakran járok el itthonról fotózni a közeli patakhoz, erdőre, rétre egy-egy jó kép érdekében. De ha kell, fára is mászok érte.

A meteorológia terén különösen nagy „fejlődésen” mentem keresztül, melyet saját magamon tapasztaltam. Korábbiakban túlnyomóan az éghajlatunk kutatása, szélső értékek és azok vizsgálata kötötte le figyelmem, mára az időjárási helyzetek előrejelzése felé is nyitottabb vagyok, noha az eredeti cél a meteorológián belül továbbra is az éghajlatkutatás maradt.

A 2012-2013-as tanév egyik záróeseményeként előadást tartottál a szülőfalud, volt iskolád diákjainak! Miről szólt, milyen volt a néhai padodban ülőkhöz szólni?
Mikor meghívást kaptam egykori iskolámba, nagyon megörültem, repdestem örömömben, hiszen ha tájékoztathatom az embereket saját lakhelyük érdekességeiről, az mindig nagy élménnyel tölt el.  Az előadás az első néhány percben kissé döcögősen indult, izgultam, hogy mit rontok el, de hamar belejöttem, és utána ment minden, mint a karikacsapás.
Az előadás 2 fő részre volt bontva. Az egyik részben beszámoltam a tanulóknak, és volt tanáraimnak a falu elmúlt évekbeli időjárásáról, s a feljegyzéseimből kiválogatott szélső értékeket is ismertettem.
A második részben pedig az időjárás egyik ékkövét – mely sajnos kevésbé ismert az emberek körében, noha rendkívül látványos - ismertettem meg a „közönséggel”, mégpedig a légköroptikai jelenségeket.



Mennyiben egészíti ki kedvenc érdeklődésed, a meteorológiát a fotografálás?
A kettő egymást egészíti ki. Kissé humorosan megfogalmazva „egyik nem zárja ki a másik lehetőségét”, komolyabban pedig ennyit jelent: „a kellemeset összekötöm a hasznossal”.
Ha az időjárást megfigyelem, általában fotózom is azt. Ha pedig fotózom, akkor az időjárást is megfigyelem. Így van kölcsönhatásban a kettő. Például a vihar érkezése előtt igyekszem jó minőségű fotót készíteni, ugyanakkor a fotók készítése közben meg is figyelem a felhők alakulását, s hogy vajon lesz e belőle égi áldás, avagy sem.

Egyre többször látjuk az egyik kereskedelmi csatorna "Időjárás jelentésében" a képeid! Milyen élmények, tapasztalatok fűződnek ehhez?
Eddigi életem legboldogabb pillanata volt, mikor 2012 áprilisában az RTL Klub időjárás jelentésben egyszer csak az én fotóm köszönt vissza a képernyőn. Aztán az idő múlásával egyre több fotóm került ki a képernyőre.  A 2013-as év végéig összesen 86 alkalommal volt látható időjárás jelentésben fotóm, s amikor látom, hogy az én fényképem jelenik meg az előrejelzésben, mindig nagy örömmel tölt el.
Természetesen nem ez miatt fotózom általában, hanem mert számomra a fényképezés élmény.

Hogy látod, erősödött-e az elmúlt 1 év alatt a vonzás, a "szerelem" a természeti jelenségek megfigyelése iránt, azaz "Mi szeretnél lenni, ha nagy leszel"?
Mindenképpen, igen nagymértékben erősödött a vonzalom, noha ez témafüggő. Célom továbbra is az, hogy meteorológia terén helyezkedjek el, ugyanakkor – ezt fontos megjegyezni, hiszen a legtöbb ember a meteorológiát az időjárás előrejelzésével köti össze, ami nem helyes – nem az előrejelzői területen, hanem mint fentebb is írtam, az éghajlatkutatás, a szélsőértékek és azok vizsgálata, előfordulása, ami engem foglalkoztat. Tehát helyesen mondva: éghajlatkutató szeretnék lenni.
Van egy másik terület is, melyben az elmúlt 1 évben hatalmasat fejlődtem: az a szintén fentebb említett légköroptikai jelenségek. Az első blogbejegyzés alkalmával már ugyan volt naplóm e jelenségek előfordulásáról is, azonban akkor még tucatnyi jelenséget nem ismertem, s szinte napról-napra tanulok valami újabb, csodásabb dolgot e témával kapcsolatban.  E témának csupán csak megfigyelése, és dokumentálása köt le, maga a jelenségek kutatása nem. Ami nagyon megfogott bennük, az a változatosság, az ezernyi különböző, valóban égi ékkőnek nevezhetően szépségük.  Az emberek 95%-a nem ismeri. Sajnos a természet legszebb ajándékairól maradnak le.

Az előző interjú alkalmával volt egy "terved", szerettél volna több adatot begyűjteni a szülőfalud múltbéli meteorológiai jelenségeiből! Hol tartasz? Milyen célod van velük?
Így van. Pillanatnyilag remekül állok e téren, s minden várakozásomat felülmúlta a kapott adatok minősége. Az első interjúra reagálva egy a helyi önkormányzatnál dolgozó hölgy jelezte, hogy az apukájának több évre visszamenőleg vannak feljegyzései a település időjárásról. Ezúton is köszönöm neki ezt a nagyszerű segítséget.
Amikor megkaptam az anyagot még nem tudtam, hogy közel 1 éves munka vár rám, hiszen olyan adatmennyiséget kaptam, melyet közel 1 évembe tellett számítógépes rendszerben rögzítenem. Azokat sikerült már nagyjából kielemeznem, bár az adatok teljes kiértékeléséhez további 1 éves kemény munkára volna szükség.

Ha megfelelő adatmennyiségem lesz, akkor már komolyabb jellemzést is tudok készíteni a település éghajlatáról, időjárásáról, változásokról, mely egyébként fő céljaim közé tartozik.
Így továbbra is kérem, akinek van bármilyen meteorológiai emléke, feljegyzése amely a települést érinti, lehetősége szerint jelezze azt nekem, mert 1-1 beszámoló is rengeteget jelenthet. Nem feltétlenül szám szerinti adatokra gondolok, hanem egy időszakra, egy napra, egy hónapra, vagy akár egy évre /pl.: csapadékos hónap, nagyon hideg év, nagyon forró nyár, viharos nap/ stb. Aki adatokat, beszámolót hoz, természetesen az illető nevének feltüntetésével történne mindez, hiszen én az adatokat csak begyűjtöttem, nem én „készítettem” – ilyen téren ez számomra elengedhetetlen.

Milyen terveid vannak az új esztendőre?
2014-ben szeretném folytatni Tápiószőlős régebbi időjárásának felkutatását, s az eddig kapott adatok mélyebb elemzését.
Hosszabb ideje tervbe van véve, hogy meteorológiai állomásomat kibővítem, ám erre nem adódott eddig túl sok lehetőség, így ez is megy a jövő évi tervek közé. A meteorológiai állomás bővítése alatt egy szélmérő állomás telepítését értem. Ez egy kicsit idő és pénzigényes dolog, de bízom benne, hogy jövőre talán sikerül.
Fotózás terén még nem alakult ki bennem jelentősebb cél, így azon még gondolkodom.
Van egy további tervem, melyre 2014-ben még nem látok esélyt, de bízom benne, hogy pár év múlva sikerül. Mégpedig az, hogy Tápiószőlősön belül 3 meteorológiai állomás kerülhessen elhelyezésre, a falu más-más részein – a saját állomásomon kívül.

Milyen "jóslást" adnál a szőlősi 2014-es januárra?
Hát az egész hónap várható időjárásának meghatározása valóban „jóslás”, hiszen a pontosabban előre jelezhető időszak általában 5-7 nap, az egész hónapos előrejelzés inkább a hosszú távú előrejelzésekhez tartozik.
Ez alapján írom le a várhatóakat: Január első fele az átlagosnál enyhébben fog majd telni, tehát erős fagyra, havazásra nem kell számítani. Kisebb csapadék ez időszakban többször is előfordulhat, de ez szinte kizárólag eső formájában jelenik majd meg.  A hónap második felében lassú lehűlés körvonalazódik, de nagyobb hidegre akkor sincs egyelőre kilátás.
Talán a hónap legvége hozhat hidegebb, téliesebb időt.

Hogy Tibor előrejelzése hogyan valósul meg, azt megtapasztalhatjuk majd január hónap végén. Az a tény, hogy ekkora odaadással, nagy szakértelemmel figyel, feldolgoz adatokat és tudatosan készül egy szép hivatásra mindannyiunk örömére szolgálhat.
Aki teheti, segíthet Tibornak a készülésben, szőlősi munkájában: ha van meglévő időjárás-feljegyzés az elmúlt évekről, évtizedekről, vegye fel Tátrai Tiborral a kapcsolatot, akár a blogon, akár a Facebook-on keresztül.
Akik pedig fontosnak találjuk és volna rá lehetőségünk, kérem támogassuk Tibor tervét a meteorológiai állomások létrehozásában!
BJ

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése